• 16 ZÁŘ 16

    KARDIOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ

    KARDIOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ
    Stejně tak jako u lidí, i u našich domácích mazlíčků se provádí vyšetření kardiovaskulárního aparátu – tedy celkové vyšetření zaměřené na srdce a oběhový (cévní) systém.
    S postižením kardiovaskulárního aparátu se setkáváme poměrně často, především u starších zvířat. Nejčastějšími kardiologickými pacienty jsou tedy psi malých plemen a starší jedinci. Kočky, jako kardiologické pacienty, vídáme méně často, a to z důvodu, že u nich majitelé velmi zřídka pozorují známky klinických příznaků onemocnění.
    Mezi predisponovaná plemena psů a koček patří zejména:
    Malá plemena psů: kavalír King Charles španěl, čivava, jorkšírský teriér, shih-tzu, pudl, jezevčík, knírač, kokršpaněl
    Velká plemena psů: dobrman, irský vlkodav, doga, bulteriér, boxer, novofundlandský pes, německý ovčák
    Kočky: Mainská mývalí, ragdoll, britská kočka, norská lesní
    Onemocnění srdce může být dlouho přítomno i bez symptomů, tedy bez příznaků, proto je kardiologické vyšetření zvláště důležité u starších zvířat, zástupců predisponovaných plemen a jedinců, u kterých se vyskytují některé z následujících příznaků:
    • únava a omezení fyzické aktivity
    • suchý, dráždivý kašel
    • deprese
    • namáhavé dýchání
    • kašel, který se zhoršuje v noci
    • zrychlené dýchání
    • hubnutí, nechuť k jídlu
    • zvětšené, jakoby oteklé břicho
    • ochabnutí svalstva
    • slabost, někdy až mdloby
    Co takové kardiologické vyšetření obnáší?
    Nejprve získáme podrobnou anamnézu – tedy pohovoříme si o zdravotní historii Vašeho zvířátka a poté přistoupíme k samotnému vyšetření. Zpravidla začínáme auskultací (poslechem) srdce a plic, kdy zhodnotíme srdeční ozvy, dechovou a srdeční frekvenci, kvalitu periferního pulzu a vzdušnost dýchacích cest.
    Nedílnou součástí kardiologické vyšetření je odběr krve. Krevní rozbor se provádí přímo na naší klinice, s výsledkem do 15 minut. Díky tomu získáme prakticky okamžitě přehled o funkci metabolizmu a případném postižení životně důležitých orgánů nebo orgánových systémů.
    K vlastnímu vyšetření srdce využíváme zobrazovací diagnostiku – rentgen a ultrasonografii.
    Nejprve zhotovíme dva rentgenové snímky hrudníku. Snímek dorzoventrální (kdy pacient leží na zádech) a snímek laterolaterální (kdy pacient leží na boku). Díky těmto RTG snímkům posoudíme nejen tvar, velikost a uložení srdce v hrudníku, ale i stav plicního parenchymu a hlavních cév.
    Přesnější informace o funkci srdečního svalu a chlopní pak získáme při ultrasonografickém vyšetření srdce. Během ultrasonografie vyšetříme obě síně a komory, proměříme jednotlivé srdeční segmenty a pozorujeme činnost a vzhled chlopní.
    Na základě provedených vyšetření pak stanovíme diagnózu a v případě potřeby nasadíme medikaci. Domluvíme kontroly, probereme, na co je třeba dávat pozor, čeho se vyvarovat a společně se budeme snažit zajistit pro Vašeho mazlíčka co nejdelší život v co nejvyšší možné kvalitě.
    Autor: MVDr. Vodičková Šárka