• 16 ZÁŘ 16

  KARDIOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ

  KARDIOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ
  Stejně tak jako u lidí, i u našich domácích mazlíčků se provádí vyšetření kardiovaskulárního aparátu – tedy celkové vyšetření zaměřené na srdce a oběhový (cévní) systém.
  S postižením kardiovaskulárního aparátu se setkáváme poměrně často, především u starších zvířat. Nejčastějšími kardiologickými pacienty jsou tedy psi malých plemen a starší jedinci. Kočky, jako kardiologické pacienty, vídáme méně často, a to z důvodu, že u nich majitelé velmi zřídka pozorují známky klinických příznaků onemocnění.
  Mezi predisponovaná plemena psů a koček patří zejména:
  Malá plemena psů: kavalír King Charles španěl, čivava, jorkšírský teriér, shih-tzu, pudl, jezevčík, knírač, kokršpaněl
  Velká plemena psů: dobrman, irský vlkodav, doga, bulteriér, boxer, novofundlandský pes, německý ovčák
  Kočky: Mainská mývalí, ragdoll, britská kočka, norská lesní
  Onemocnění srdce může být dlouho přítomno i bez symptomů, tedy bez příznaků, proto je kardiologické vyšetření zvláště důležité u starších zvířat, zástupců predisponovaných plemen a jedinců, u kterých se vyskytují některé z následujících příznaků:
  • únava a omezení fyzické aktivity
  • suchý, dráždivý kašel
  • deprese
  • namáhavé dýchání
  • kašel, který se zhoršuje v noci
  • zrychlené dýchání
  • hubnutí, nechuť k jídlu
  • zvětšené, jakoby oteklé břicho
  • ochabnutí svalstva
  • slabost, někdy až mdloby
  Co takové kardiologické vyšetření obnáší?
  Nejprve získáme podrobnou anamnézu – tedy pohovoříme si o zdravotní historii Vašeho zvířátka a poté přistoupíme k samotnému vyšetření. Zpravidla začínáme auskultací (poslechem) srdce a plic, kdy zhodnotíme srdeční ozvy, dechovou a srdeční frekvenci, kvalitu periferního pulzu a vzdušnost dýchacích cest.
  Nedílnou součástí kardiologické vyšetření je odběr krve. Krevní rozbor se provádí přímo na naší klinice, s výsledkem do 15 minut. Díky tomu získáme prakticky okamžitě přehled o funkci metabolizmu a případném postižení životně důležitých orgánů nebo orgánových systémů.
  K vlastnímu vyšetření srdce využíváme zobrazovací diagnostiku – rentgen a ultrasonografii.
  Nejprve zhotovíme dva rentgenové snímky hrudníku. Snímek dorzoventrální (kdy pacient leží na zádech) a snímek laterolaterální (kdy pacient leží na boku). Díky těmto RTG snímkům posoudíme nejen tvar, velikost a uložení srdce v hrudníku, ale i stav plicního parenchymu a hlavních cév.
  Přesnější informace o funkci srdečního svalu a chlopní pak získáme při ultrasonografickém vyšetření srdce. Během ultrasonografie vyšetříme obě síně a komory, proměříme jednotlivé srdeční segmenty a pozorujeme činnost a vzhled chlopní.
  Na základě provedených vyšetření pak stanovíme diagnózu a v případě potřeby nasadíme medikaci. Domluvíme kontroly, probereme, na co je třeba dávat pozor, čeho se vyvarovat a společně se budeme snažit zajistit pro Vašeho mazlíčka co nejdelší život v co nejvyšší možné kvalitě.
  Autor: MVDr. Vodičková Šárka