• 25 LIS 15

  Silvestr a Vaši mazlíčci – jak jim pomoci

  Vánoční svátky a silvestr se blíží

  S příchodem svátků vánočních a konce roku pro mnohé majitele psů přicházejí kromě radostí a klidu i velké starosti jak ochránit svého čtyřnohého kamaráda před strachem ze všeho toho ruchu. Naše lidské, hlučné veselí zvířata obecně snášejí špatně – mají daleko vyvinutější smysly.   U stres pozitivních jedinců mohou být ohňostroje, petardy a podobná pyrotechnika velmi závažným problémem, který nejednou vyústil v tragédii.

  Mohlo by se zdát, že článek o psích starostech a silvestru psaný na začátku listopadu je trochu předčasný. Věřte, není tomu tak. Více se dozvíte dále.

  1. Co tedy dělat pro co největší pohodu psa v tomto období?

  Na prvním místě jsou vždy preventivní chovatelská opatření. Nelze se spoléhat na to, že přijdu k veterináři, ten mi dá pro pejska tabletku a vše bude vyřešeno. Pokud víte, že Váš pejsek se rachejtlí a petard bojí, má tendenci utíkat, schovávat se na atypická místa, je schopen rozškrábat dveře, ve zmatku kousnout nebo vykonat potřebu kdekoli, je třeba tomu věnovat pozornost celoročně a v těchto měsících ještě intenzivněji. Pro Vašeho psa byste měli být a jste oporou a vůdcem smečky, kterého je třeba respektovat a následovat. Zkuste postupně Vašeho domácího přítele na nenadálé podněty ve formě hluku zvykat. Říká se tomu socializace. U štěňat a mladých jedinců to jde docela dobře a existuje mnoho literatury, poradenských služeb a podobně, kde se o tom dozvíte více. U starších jedinců je socializace obtížnější, ale s notnou dávkou trpělivosti a laskavosti to jde také.

  V kritickém období platí některá opatření, která se vyplatí respektovat:

  – vždy venčete na vodítku, byť obvykle chodí Váš pes na volno
  – vyvarujte se venčení v době kdy je nejvíce hluku a světelných efektů
  – v kritických hodinách zůstaňte se svým zvířetem a snažte se ho zabavit a rozptýlit
  – pokud musíte nebo chcete odejít a nechat vašeho psa doma, nechte ho na obvyklém místě, nikam ho nezavírejte, zajistěte příšeří a vše o co by si mohl ublížit, nebo rozbít odstraňte z jeho dosahu
  – nikdy psa za útěk, hlasový nebo jiný projev strachu netrestejte, naopak při každé možné a vhodné příležitosti utěšujte a chvalte
  – tělesný kontakt je ve stresových chvílích velmi důležitý – pohlaďte svého psa
  – dodržujte pravidelný rytmus na který je Váš pes zvyklý – každá změna je stres a ten násobí strach

  1. Pomoc z rukou veterinárního lékaře

  Už výše bylo zmíněno, že Vám veterinář může pomoci, ale zázračná pilulka opravdu neexistuje. V dobách nedávno minulých se pro zklidnění používala sedativa na bázi acepromazinu (Sedalin). Ta se již dnes nepoužívají a ani nejsou dostupná. Obecně je použití sedativ kontraindikováno. Vznikají totiž tzv. paradoxní reakce, kdy je zvíře zklidněno, ale vnímá podněty, kterých se bojí a nedokáže se jim bránit. Strach se stupňuje!
  Dnes je poměrně moderní alternativní medicína – fytoterapie (bylinky), homeopatie apod. Tyto alternativy mohou fungovat, je ale třeba velmi důkladně znát danou problematiku, indikace, kontraindikace, možnosti souběžného užívání atd… Není to cesta, kterou bychom se chtěli vydat – experimentovat v době, kdy je třeba zasáhnout účinně se nám zdá nerozumné.
  Na našich klinikách využíváme pro zvládání stresu u našich pacientů preparát s názvem „Zylkéne“. Zylkène obsahuje přírodní extrakt α-casozepin, který se získává z mléčné bílkoviny „kaseinu“ z odstředěného mléka a má uklidňující a uvolňující účinky na ustrašené psy a kočky. Symptomy se zlepšují již během krátké doby a pohoda zvířete roste.

  V situacích, ve kterých může dojít ke stresu nebo strachu, jako je manipulace se zvířetem, cestování, ohňostroj, pobyt v hotelu, návštěva veterináře nebo stěhování domácnosti doporučujeme podávat Zylkène® minimálně 4-5 dní před očekávanou událostí.
  Při dlouhodobých potížích se stresem by se měl Zylkène® podávat nejprve po dobu 1 – 2 měsíců nebo i déle, pokud je to možné. Celoživotní užívání je možné.

   

  Chcete-li prožít klidné svátky vánoční a poslední den v roce se svým psem v klidu, začněte to řešit již teď.
  MVDr. Miloš Havelka

  Veterinární klinika Delta MVDr. Michael Růžička, s.r.o.