• 30 PRO 15

  Ušní svrab u koček

  Velmi častým parazitem, se kterým se dennodenně setkáváme v naší ordinaci, je bezesporu strupovka ušní (Otodectes cynotis) neboli ušní svrab.

   

  1. Kde se nachází a jak parazituje

  Nejčastěji ho nalézáme u koček, ale postihnout může i psy a jiné šelmy.

  Místem jeho působení je zvukovod, kde si ušní svrab spokojeně žije a zároveň se i rozmnožuje. Parazituje na povrchu kožní výstelky zvukovodu, kde postupně vzniká velké množství drobivých černohnědých krust, které mohou někdy zvukovod uzavřít téměř celý. Na první pohled se takové ucho jeví jako by v něm byla vysypána kávová sedlina.

   

  1. Klinické příznaky ušního svrabu u Vašeho zvířete

  Prvním příznakem, který majitel často zaregistruje je zvýšené špinění ucha (charakteru kávové sedliny v uchu). Postižené zvíře projevuje zvýšený neklid a známky svědivosti v oblasti ucha, což může u zvířete vést až k sebepoškozování. Velmi častou komplikací je následná bakteriální infekce zvukovodu a poraněného okolí ucha.

   

  1. Diagnostika

  Jelikož manipulace s postiženým uchem nese vysoké riziko poranění citlivé ušní sliznice a ušního bubínku, musí být diagnostika a ošetření provedena veterinárním lékařem na dobře vybaveném pracovišti. Přestože se dá mnohdy diagnóza potvrdit již vyšetřením otoskopem, kdy strupovku vidíme jako světlé pohyblivé body na pozadí tmavého znečištěného zvukovodu, stále je ale pro nás nejvíce vypovídající vyšetření ušních nánosů mikroskopem (viz foto).

   

  1. Léčba

  Samotné ošetření spočívá v pečlivém odborném vyčištění uší a odstranění krust, popř. přeléčení zánětu ucha a kůže v okolí vnějšího zvukovodu. Dále je nezbytné použití antiparazitárních preparátů určených pro léčbu ušního svrabu, nejčastěji ve formě spot-on aplikace.

  Pokud v domácnosti žije společně více koček a psů, je nezbytné ošetřit všechna zvířata současně, jelikož ušní svrab se velmi snadno šíří při vzájemném kontaktu zvířat.

   

  MVDr. Iva Lžičařová

  Veterinární klinika Delta MVDr. Michael Růžička, s.r.o.